Laserowe cięcie metalu – czy to się opłaca?

Nie ulega wątpliwości, że cięcie metalu za pomocą lasera to przede wszystkim specjalistyczna technika cięcia wiązką – w szczególności jest to często technologia światłowodowa. Skoro już wielokrotnie poruszaliśmy ten temat, przejdźmy do kolejnego rozwiązania w postaci własnego źródła lasera. Mimo że jest jeszcze rzadziej stosowany w zakładach przemysłowych, zbiera coraz bardziej pochlebne recenzje, zwłaszcza wśród zachodnich użytkowników. Nie należy jednak zapominać, że niezależnie od wybranej oferty, wszystkie modele muszą korzystać z inteligentnego oprogramowania odpowiedzialnego za zdalne ustawienie każdego parametru przed rozpoczęciem obróbki powierzchni.

Wiele zalet, niewiele wad?

Właściciele warsztatów zainteresowali się techniką laserową ze względu na jej wysoką precyzję przy niższych kosztach eksploatacji. Chociaż początkowa inwestycja może wydawać się wysoka, zwraca się bardzo szybko i wymaga mniej konserwacji niż modele zasilane gazem. Co więcej, posiadanie w swojej ofercie wiązki światłowodowej automatycznie podnosi prestiż całej firmy.

Technika cięcia laserowego

W cięciu strumieniem płomieniowym wiązka laserowa jest współosiowo sprzężona z gazem obojętnym, takim jak azot lub argon. Ciepło wytwarzane przez wiązkę lasera tworzy stopioną warstwę, która jest wyrzucana w dół przez krawędź przez sprężony gaz, który opuszcza dyszę. Cięcie wytapiające może być stosowane do stali miękkich o grubości do 25 mm.

Cięcie laserem, zwane również reaktywnym, wykorzystuje wiązkę laserową w połączeniu z gazowym tlenem lub powietrzem do podgrzania podłoża do temperatury zapłonu. Podczas gdy ciepło wytwarzane przez wiązkę lasera topi powierzchnię, gaz reaguje egzotermicznie z podłożem i tworzy dodatkowe źródło ciepła, tworząc warstwę tlenku lub żużel. Gdy strumień gazu wyrzuca żużel ze spodniej strony podłoża, powstaje nacięcie. Cięcie płomieniowe jest często stosowane do cięcia stali stopowej, takiej jak stal miękka, o grubości do 40 mm przy stosunkowo dużych prędkościach obróbki.

Cięcie sublimacyjne lub ewaporacyjne polega zazwyczaj na podgrzaniu warstwy do punktu odparowania. Ta metoda cięcia jest zwykle stosowana do materiałów o niskich temperaturach parowania, takich jak polimery, drewno i materiały organiczne.

Cięcie za pomocą lasera światłowodowego

Przede wszystkim zalecamy cięcie metalu za pomocą lasera światłowodowego, tzn. w technologii światłowodowej. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku, które już teraz nazywane jest następcą cięcia CO2. Choć outsourcing własnego źródła wiązki wydaje się ciekawym rozwiązaniem, obecnie zbyt mało firm z niego korzysta, by w pełni docenić jego zalety.