Cięcie laserem jako dobra alternatywa dla mechanicznych sposobów obróbki metali

Wycinanie laserowe to nowoczesna technologia obróbki metali. Jest to system bezdotykowy. Gwarantuje maksymalną szybkość oraz precyzję wykonywania nawet najdrobniejszych detali. Dzięki temu można wycinać dowolne kształty, które nie wymagają już dodatkowego frezowania lub szlifowania.

Dokładność i powtarzalność

Maszyny najnowszej generacji wykonują cięcie laserem z dokładnością od 0,1 mm do 0,05 mm. Uzyskane w ten sposób kształtki są gotowe do montażu. Precyzja wykonania elementów z blachy sprawia, że da się uzyskać kształty o identycznym wykroju. Do wycinania laserowego może być użyta blacha z różnych metali i o określonej grubości:

– blacha czarna, do 25 mm,

– nierdzewna, do 20 mm,

– aluminiowa, do 20 mm,

– mosiężna, do 10 mm,

– miedziana, do 10 mm.

Cięcie laserem jest metodą bardziej ekonomiczną pod względem wydajności i kosztów od innych, tradycyjnych technik obróbki metalu. Gotowe elementy są wysokiej jakości komponentami do konstrukcji maszyn i urządzeń Za pomocą wiązki laserowej uzyskuje się nawet najbardziej skomplikowane kontury. Dzięki szerokim możliwościom technologicznym, cięcie laserem jest obecnie najefektywniejszym sposobem plastycznej obróbki metali.

Laserowe cięcie rur

W różnych gałęziach przemysłu wykorzystywane są rury o odpowiedniej długości. Konwencjonalne metody ich dopasowywania do potrzeb, takie jak cięcie piłą, czy obróbka skrawaniem, nie dają gwarancji uzyskania zupełnie równej krawędzi. Zespalanie rur o idealnie gładkiej krawędzi cięcia, której nie trzeba dodatkowo szlifować, wpływa na oszczędność surowca. Cięcie laserem odbywa się bez nacisku, dzięki czemu obrabiane elementy nie ulegają deformacji. Szczególnie, gdy są to rury o niewielkiej grubości ścianki albo wykonane z bardziej plastycznego metalu, jak na przykład aluminium.

Zalety wycinania profili laserem

Laserem można ciąć profile o dowolnym przekroju; okrągłym, kwadratowym, prostokątnym, w kształcie litery C lub L. Do wykonywania wszystkich czynności służą specjalne programy komputerowe, przez co skraca się czas produkcji. Można też laserowo wycinać otwory o dowolnych kształtach w profilach szlifowanych i polerowanych, nie naruszając ich powierzchni. Za pomocą lasera da się wykonywać otwory nawet w profilach o niestandardowych kształtach. To nowoczesne urządzenie jest narzędziem do wycinania w rozmaitych rodzajach materiałów i o dowolnych parametrach geometrycznych. Cięcie laserem poszczególnych elementów ułatwia ich montaż oraz gwarantuje wysoką jakość produktowi finalnemu.